PM105SB-560L-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56UH 930MA 190MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM105SB-560L-RC PDF
Type Description
Series:PM105SB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):930 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:11MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)