MCL2012V1-R180-R
Description
FIXED IND 180NH 300MA 250 MOHM
DataSheet
MCL2012V1-R180-R PDF
Type Description
Series:MCL2012V1
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:-
Inductance:180 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:185MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)