MPXV1D1740L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 14.5A 10.4 MOHM
DataSheet
MPXV1D1740L4R7 PDF
Material - Core:Metal Composite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):14.5 A
Current - Saturation (Isat):18.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):10.4mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:12MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.669" L x 0.673" W (17.00mm x 17.10mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)