HCM0703-330-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 33UH 1.8A 242 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HCM0703-330-R PDF
Type Description
Series:HCM0703
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:33 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):2.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):242mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)