MHQ1005P5N6STD25
Description
FIXED IND 5.6NH 800MA 130 MOHM
DataSheet
MHQ1005P5N6STD25 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:5.6 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):130mOhm Max
Q @ Freq:23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:4.5GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)