HCM1A0703V2-1R2-R
Description
FIXED IND 1.2UH 9A 9.9 MOHM SMD
DataSheet
HCM1A0703V2-1R2-R PDF
Type Description
Series:HCM1AV2
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):9 A
Current - Saturation (Isat):12A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):9.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:35MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)