103-180JS
Description
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD
DataSheet
103-180JS PDF
Type Description
Series:103
Type:-
Material - Core:Phenolic
Inductance:18 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):1.03 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):93mOhm Max
Q @ Freq:52 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:2GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.91mm)