IMC1210EB2R2K
Description
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD
DataSheet
IMC1210EB2R2K PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):320 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)