FP2-S100-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100NH 39A 0.24 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
FP2-S100-R PDF
Type Description
Series:FLAT-PAC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 nH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):39 A
Current - Saturation (Isat):22A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):0.24mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.283" L x 0.264" W (7.20mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)