MPX1D0630L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 6.2A 36.7 MOHM
DataSheet
MPX1D0630L4R7 PDF
Type Description
Series:METCOM MPX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal Composite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.2 A
Current - Saturation (Isat):6.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):36.7mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)