AIUR-16-272K
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7MH 95MA 7.6 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIUR-16-272K PDF
Type Description
Series:AIUR-16
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):95 mA
Current - Saturation (Isat):105mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7.6Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)