MPLC1040L1R5
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 12.4A 7 MOHM SMD
DataSheet
MPLC1040L1R5 PDF
Type Description
Series:MPLC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):12.4 A
Current - Saturation (Isat):12.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):7mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)