XGL4030-472MEC
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 4.7UH
DataSheet
XGL4030-472MEC PDF
Type Description
Series:XGL4030
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.6 A
Current - Saturation (Isat):4.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):31.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:26MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 68NH 600MA 1.2 OHM SMD
744765130A
744765130A
FIXED IND 30NH 400MA 300 MOHM