MHQ0603P5N1HTD25
Description
FIXED IND 5.1NH 350MA 400 MOHM
DataSheet
MHQ0603P5N1HTD25 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:5.1 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):350 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:5.5GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Size / Dimension:0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)