SBC9-152-341
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5MH 340MA 2.49 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SBC9-152-341 PDF
Type Description
Series:SBC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):340 mA
Current - Saturation (Isat):720mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.49Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)