MLG0402P12NHT000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 140MA 2.4 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLG0402P12NHT000 PDF
Type Description
Series:MLG-P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:12 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):140 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.4Ohm Max
Q @ Freq:8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:3.4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):0.009" (0.22mm)