MHQ1005P36NHT000
Description
FIXED IND 36NH 190MA 1.5 OHM SMD
DataSheet
MHQ1005P36NHT000 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:36 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):190 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.5Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:1.6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package:1006 (0402)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)