MHQ1005P2N3CTD25
Description
FIXED IND 2.3NH 1A 70 MOHM SMD
DataSheet
MHQ1005P2N3CTD25 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:2.3 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):70mOhm Max
Q @ Freq:23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:7GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package:1006 (0402)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)