IMC1812BN102K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC1812BN102K PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):30 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):40Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:2.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)