LQH2MCN2R2M02L
Description
FIXED IND 2.2UH 425MA 624 MOHM
DataSheet
LQH2MCN2R2M02L PDF
Type Description
Series:LQH2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):425 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):624mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:70MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)