CV201210-1R8K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8UH 50MA 600MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CV201210-1R8K PDF
Type Description
Series:CV201210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):600mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.041" (1.05mm)