2200HT-121-H-RC
Description
FIXED IND 120UH 5A 67 MOHM TH
DataSheet
2200HT-121-H-RC PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:120 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):67mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max):0.550" (13.97mm)