PCMB053T-2R2MS
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PCMB053T-2R2MS PDF
Type Description
Series:PCMB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):35mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1919 (4848 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.191" L x 0.185" W (4.85mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)