SRU2011-4R7Y
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 730MA 365MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRU2011-4R7Y PDF
Type Description
Series:SRU2011
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):730 mA
Current - Saturation (Isat):580mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):365mOhm Max
Q @ Freq:6 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:70MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)