MCL2012V1-220-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 22UH 50MA 750 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCL2012V1-220-R PDF
Type Description
Series:MCL2012V1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:22 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):750mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:16MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)