SDR0302-4R7ML
Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 150MOHM SMD
DataSheet
SDR0302-4R7ML PDF
Type Description
Series:SDR0302
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):1.35A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:18 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)