S1008R-121H
Description
FIXED IND 120NH 1.06A 100 MOHM
DataSheet
S1008R-121H PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:120 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):1.06 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:368MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)