MAMK2520H1R5M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 2.6A 65 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MAMK2520H1R5M PDF
Type Description
Series:MCOIL™, MA, H Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.6 A
Current - Saturation (Isat):3.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):65mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)