ISC1812RV560K
Description
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM
DataSheet
ISC1812RV560K PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):173 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.34Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)