AF13A-100K
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100NH 66A 0.17 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AF13A-100K PDF
Type Description
Series:AF13A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):66 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):0.17mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:500 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)