IMS05SH1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM
DataSheet
IMS05SH1R8K PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):775 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):140mOhm Max
Q @ Freq:44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:105MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)