PM105S-560M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56UH 1.07A 190MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM105S-560M PDF
Type Description
Series:PM105S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.07 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:12MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.362" W (10.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)