RL895-151K
Description
FIXED IND 150UH 740MA 270MOHM TH
DataSheet
RL895-151K PDF
Type Description
Series:RL895
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):740 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):270mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)