1130-1R5M-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 21A 3 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1130-1R5M-RC PDF
Type Description
Series:1130
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):21 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max):0.840" (21.34mm)