MLG1608B1N5ST000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5NH 600MA 100 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLG1608B1N5ST000 PDF
Type Description
Series:MLG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:1.5 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:10GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1140-681K
1140-681K
FIXED IND 680UH 7.2A 139 MOHM TH