PE-0402CD270GTG
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27NH 400MA 298 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-0402CD270GTG PDF
Type Description
Series:0402CD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:27 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):298mOhm Max
Q @ Freq:26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:2.48GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.61mm)