SC5022F-5R6
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5.6UH 6.3A 20 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC5022F-5R6 PDF
Type Description
Series:SC5022F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.3 A
Current - Saturation (Isat):12A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):20mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max):0.280" (7.11mm)