79FR15M-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150NH 620MA 220MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
79FR15M-RC PDF
Type Description
Series:79F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):620 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):220mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:300MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)