BRL2515T1R0M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 1.35A 91 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BRL2515T1R0M PDF
Type Description
Series:BR, L Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.35 A
Current - Saturation (Isat):1.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):91mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:160MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1006 (2515 Metric)
Supplier Device Package:1006 (2515 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.059" W (2.50mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)