RL875S-392K
Description
FIXED IND 3.9MH 120MA 12.9OHM TH
DataSheet
RL875S-392K PDF
Type Description
Series:RL875S
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.9 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):12.9Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)