SC62CB-4R3
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.3UH 3A 39 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC62CB-4R3 PDF
Type Description
Series:SC62CB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:4.3 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):1.65A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):39mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):0.098" (2.50mm)