SCB63C-4R7
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 2.7A 63 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCB63C-4R7 PDF
Type Description
Series:SCB63C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):1.15A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):63mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)