SCR125B-331
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 1.33A 800 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCR125B-331 PDF
Type Description
Series:SCR125B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:330 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.33 A
Current - Saturation (Isat):570mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):800mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.516" L x 0.476" W (13.10mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max):0.232" (5.90mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2210-H
2210-H
FIXED IND 56UH 6.4A 26 MOHM TH
SC52-180
SC52-180
FIXED IND 18UH 880MA 325 MOHM
FIXED IND 180UH 3.8A 75 MOHM TH