ELJ-FA150JF
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 120MA 2.8 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ELJ-FA150JF PDF
Type Description
Series:FA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.8Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)