SRP7030-100FM
Description
FIXED IND 10UH 3.5A 60 MOHM SMD
DataSheet
SRP7030-100FM PDF
Type Description
Series:SRP7030F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.5 A
Current - Saturation (Isat):5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):60mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.299" L x 0.256" W (7.60mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)