IM04EB5R6K
Description
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM
DataSheet
IM04EB5R6K PDF
Type Description
Series:IM
Package:Bulk
Material - Core:Iron
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):495 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):320mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:60MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)