SCRH105-120
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 2.61A 78 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCRH105-120 PDF
Type Description
Series:SCRH105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.61 A
Current - Saturation (Isat):4.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):78mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)