AIAC-1008C-R10K-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100NH 320MA 55.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIAC-1008C-R10K-T PDF
Type Description
Series:AIAC-1008C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Air
Inductance:100 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):320 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):55.5mOhm Max
Q @ Freq:70 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant:1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:300 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.075" W (3.20mm x 1.90mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)