SC63CB-820
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 82UH 910MA 436 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC63CB-820 PDF
Type Description
Series:SC63CB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:82 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):910 mA
Current - Saturation (Isat):470mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):436mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)