5800-222-TR-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2MH 170MA 5.3 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
5800-222-TR-RC PDF
Type Description
Series:5800
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):170 mA
Current - Saturation (Isat):240mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):5.3Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1530B685
1530B685
FIXED IND 68UH 169MA 4.2 OHM TH
6718-RC
6718-RC
FIXED IND 1.1MH 2.5A 330 MOHM TH
SC1813FH-R18
SC1813FH-R18
FIXED IND 180NH 11.2A 4.5 MOHM
SiT3372AI-2B2-25NG74.250000X
SiT3372AI-2B2-25NG74.250000X
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ LVDS
5800-222-TR-RC
5800-222-TR-RC
MS3452W20-14AZ
MS3452W20-14AZ
CONN RCPT HSNG MALE 5POS PNL MNT
VX3410300000G
VX3410300000G
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM